# Dixon® T150 T Series Raised Face Forged Flange, Carbon Steel, 1-1/2 in, FNPT, Import

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** T150-10639
**MPN:** T150
**Price:** $31.22 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-t150

## Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Raised Face |
| Brands | DIXON |
| Includes | (4) Bolts |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 0.6875 in |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Domestic/Import | Import |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASA/ANSI B16.5 |
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Manufacturer Part Number | T150 |

## Description

Dixon® Forged Flange, Raised Face, Series: T Series, Fitting/Connector Type: Flange, 1-1/2 in Nominal, FNPT, 11/16 in Thickness, 150 lb, Carbon Steel, Import

Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness
