# Dixon® STC40A King™ Combination Nipple, 4 in x 7-3/16 in L BSPT, Carbon Steel, Plated, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** STC40A-10639
**MPN:** STC40A
**Price:** $52.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-stc40a

## Features

- For low-pressure discharge and suction service for compatible liquids

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Finish | Plated |
| Diameter | 4-1/32 x 4-1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width (in) | 4.0312 |
| Height (in) | 4.5 |
| Length (in) | 7.187 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to chemicals known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | STC40A |

## Description

Dixon® Combination Nipple, Series: King™, 4 in Nominal, BSPT, 7-3/16 in Length, Carbon Steel, Plated, 4-1/32 x 4-1/2 in dia, Domestic

Features

- For low-pressure discharge and suction service for compatible liquids
