# Dixon® RG3056 Type B Gasket, 6 in Nominal, 6-11/16 in ID x 8-3/16 in OD x 3/4 in Thick, Rubber, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** RG3056-10639
**MPN:** RG3056
**Price:** $9.37 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-rg3056

## Features

- Bauer style
- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Type B |
| Brands | DIXON |
| Material | Rubber |
| Warnings | This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harmDo not use in connection with drinking waterWash hands after handling |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.75 in |
| Width (in) | 8.1875 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 6 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 6-11/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RG3056 |

## Description

Dixon® Gasket, Type B, 6 in Nominal Size, 6-11/16 in Inside dia, 8-3/16 in Outside dia, 3/4 in Thickness, Rubber, Domestic

Features

- Bauer style

- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines
