# Dixon® RG3054 Type B Gasket, 4 in Nominal, 5-5/16 in ID x 6-1/2 in OD x 19/32 in Thick, Rubber, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** RG3054-10639
**MPN:** RG3054
**Price:** $4.70 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-rg3054

## Features

- Bauer style
- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109778751 |
| Type | Type B |
| Brands | DIXON |
| Material | Rubber |
| Warnings | This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harmDo not use in connection with drinking waterWash hands after handling |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.5937 in |
| Height (in) | 6.5 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 5-5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RG3054 |

## Description

Dixon® Gasket, Type B, 4 in Nominal Size, 5-5/16 in Inside dia, 6-1/2 in Outside dia, 19/32 in Thickness, Rubber, Domestic

Features

- Bauer style

- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines
