# Dixon® NG30 Flange Gasket, Neoprene, 2-1/2 in Nominal, 4-7/8 in OD x 1/16 in Thick, Class 150 Class, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** NG30-10639
**MPN:** NG30
**Price:** $2.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-ng30

## Features

- Standard drop-ring type
- See maintenance and repair section for joint sealant gasket material
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109752478 |
| Brands | DIXON |
| Material | Neoprene |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.0625 in |
| Height (in) | 4.875 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 2-1/2 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 2-7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | NG30 |

## Description

Dixon® Flange Gasket, 2-1/2 in Nominal, 2-7/8 in Inside dia, 4-7/8 in Outside dia, 1/16 in Thickness, Class: Class 150, Neoprene, Domestic

Features

- Standard drop-ring type

- See maintenance and repair section for joint sealant gasket material

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
