# Dixon® MC3136 Type B Quick Connect Fitting, 6 in, Male x Class 150 ASA Flange, Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** MC3136-10639
**MPN:** MC3136
**Price:** $374.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-mc3136

## Features

- Bauer style
- Has a double pin locking lever for smooth closing action
- Locks on the male side
- Equipped with a safety pin to prevent accidental openings
- Hot dipped galvanized steel
- These fittings are not recommended for chemicals or any hazardous type materials where the possibility of leakage would result in health or environmental concerns
- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109864638 |
| Type | Type B |
| Brands | DIXON |
| Finish | Galvanized |
| Diameter | 11 in |
| Material | Steel |
| Warnings | This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harmDo not use in connection with drinking waterWash hands after handling |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.4843 in |
| Height (in) | 11 |
| Length (in) | 13.422 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 6 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Quick-Connect |
| Manufacturer Part Number | MC3136 |

## Description

Dixon® Quick Connect Fitting, Type B, Fitting/Connector Type: Quick-Connect, 6 in Nominal, Male x Class 150 ASA Flange End Style, 31/64 in Thickness, Steel, Galvanized, 11 in dia x 13-27/64 in OAL, Domestic

Features

- Bauer style

- Has a double pin locking lever for smooth closing action

- Locks on the male side

- Equipped with a safety pin to prevent accidental openings

- Hot dipped galvanized steel

- These fittings are not recommended for chemicals or any hazardous type materials where the possibility of leakage would result in health or environmental concerns

- The primary applications for these fittings are irrigation and suction lines
