# Dixon® LJ400 LJ Series Lap Joint Forged Flange, Carbon Steel, 4 in

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** LJ400-10639
**MPN:** LJ400
**Price:** $72.66 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-lj400

## Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness
- 9 in Dia flange
- 3/4 in Dia bolt hole
- 7-1/2 in Dia bolt hole circle
- 5-5/16 in Dia hub
- 1-5/16 in L through hub
- The lap joint flange is commonly called a Van Stone or a floating flange

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Lap Joint |
| Brands | DIXON |
| Includes | (8) Bolts |
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 0.9375 in |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASA/ANSI B16.5 |
| Fitting/Connector Type | Flange |
| Manufacturer Part Number | LJ400 |

## Description

Dixon® Forged Flange, Lap Joint, Series: LJ Series, Fitting/Connector Type: Flange, 4 in Nominal, 15/16 in Thickness, 150 lb, Carbon Steel

Features

- Carbon steel for tensile strength and hardness

- 9 in Dia flange

- 3/4 in Dia bolt hole

- 7-1/2 in Dia bolt hole circle

- 5-5/16 in Dia hub

- 1-5/16 in L through hub

- The lap joint flange is commonly called a Van Stone or a floating flange
