# Dixon® H8F8-B H Series Interchange Poppet Valve Plug, 1-11-1/2 Nominal, FNPT, Brass, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** H8F8-B-10639
**MPN:** H8F8-B
**Price:** $36.90 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-h8f8-b

## Features

- Poppet style shut-off valves
- Designed to prevent fluid loss when the coupler is disconnected
- 1 in body
- Consult Dixon if you intend to use the fittings on a compressed air system
- Compatibility and interchange data: Parker-Hannifin 60 series
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Interchange |
| Brands | DIXON |
| Diameter | 1-7/8 in |
| Hex Size | 1-5/8 in |
| Material | Brass |
| Warranty | Limited |
| Height (in) | 1.875 |
| Length (in) | 2.906 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1 in - 11-1/2 |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | H8F8-B |

## Description

Dixon® Poppet Valve Plug, Interchange, Series: H Series, 1-11-1/2 Nominal, FNPT, 1-5/8 in Hex, 2-29/32 in Length, 1000 psi, Brass, 1-7/8 in dia, Domestic

Features

- Poppet style shut-off valves

- Designed to prevent fluid loss when the coupler is disconnected

- 1 in body

- Consult Dixon if you intend to use the fittings on a compressed air system

- Compatibility and interchange data: Parker-Hannifin 60 series

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
