# Dixon® H3F3 H Series Interchange Poppet Valve Plug, 3/8-18 Nominal, FNPT, Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** H3F3-10639
**MPN:** H3F3
**Price:** $9.24 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-h3f3

## Features

- Poppet style shut-off valves
- Designed to prevent fluid loss when the coupler is disconnected
- 3/8 in body
- Consult Dixon if you intend to use the fittings on a compressed air system
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Interchange |
| Brands | DIXON |
| Diameter | 7/8 in |
| Hex Size | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Warranty | Limited |
| Height (in) | 0.875 |
| Length (in) | 1.687 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/8 in - 18 |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ISO 7241-1 |
| Manufacturer Part Number | H3F3 |

## Description

Dixon® Poppet Valve Plug, Interchange, Series: H Series, 3/8-18 Nominal, FNPT, 7/8 in Hex, 1-11/16 in Length, 4000 psi, Steel, 7/8 in dia, Domestic

Features

- Poppet style shut-off valves

- Designed to prevent fluid loss when the coupler is disconnected

- 3/8 in body

- Consult Dixon if you intend to use the fittings on a compressed air system

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
