# Dixon® F24G-2031 Sanitary Crimp Ferrule, 1-1/2 in ID x 1-62/64 to 2-1/64 in OD Nominal, Hose, 2 in L, 304 Stainless Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** F24G-2031-10639
**MPN:** F24G-2031
**Price:** $43.30 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-f24g-2031

## Features

- Ferrules have a surface finish of 63 or better construction
- AISI 304 stainless steel
- Dixon® sanitary crimp ferrules are to be used with Dixon® sanitary crimp stems only
- Holedall couplings, regardless of coupling style, are never to be used for steam service at any pressure
- Holedall fittings are not to be used with cable reinforced high pressure hose, 4 or 6 braid wire hydraulic hose or any other service not listed in the recommendations
- For applications other than the ones list, please consult Dixon®
- Hose service working pressure (including surges and spikes) is never to exceed the maximum recommended working pressure for the fitting
- The assembly's (hose + coupling) maximum working pressure is the lesser of the hose rated working pressure or the coupling rated working pressure
- Media being transported through the hose should be compatible with the stem material
- Compatibility of ferrule material with the environment in which it will be used is recommended
- For food, dairy and pharmaceutical applications where increased flow capacity is important

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 2-7/32 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Warranty | Limited |
| Height (in) | 2.219 |
| Length (in) | 2 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 1-62/64 to 2-1/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: This product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | F24G-2031 |

## Description

Dixon® Sanitary Crimp Ferrule, 1-1/2 in ID x 1-62/64 to 2-1/64 in OD Nominal, Hose End Style, 2 in Length, 304 Stainless Steel, 2-7/32 in dia, Domestic

Features

- Ferrules have a surface finish of 63 or better construction

- AISI 304 stainless steel

- Dixon® sanitary crimp ferrules are to be used with Dixon® sanitary crimp stems only

- Holedall couplings, regardless of coupling style, are never to be used for steam service at any pressure

- Holedall fittings are not to be used with cable reinforced high pressure hose, 4 or 6 braid wire hydraulic hose or any other service not listed in the recommendations

- For applications other than the ones list, please consult Dixon®

- Hose service working pressure (including surges and spikes) is never to exceed the maximum recommended working pressure for the fitting

- The assembly's (hose + coupling) maximum working pressure is the lesser of the hose rated working pressure or the coupling rated working pressure

- Media being transported through the hose should be compatible with the stem material

- Compatibility of ferrule material with the environment in which it will be used is recommended

- For food, dairy and pharmaceutical applications where increased flow capacity is important
