# Dixon® CSSR150-3A Sanitary Crimp Stem, 1-1/2 in Nominal, Clamp End x Hose Shank End Style, 316 Stainless Steel

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** CSSR150-3A-10639
**MPN:** CSSR150-3A
**Price:** $52.95 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-cssr150-3a

## Features

- For food, dairy and pharmaceutical applications where increased flow capacity is important, sanitary stainless steel crimp

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 1-31/32 x 1-1/2 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Warranty | 1 year limited |
| Width (in) | 1.969 |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 3.062 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Manufacturer Part Number | CSSR150-3A |

## Description

Dixon® Sanitary Crimp Stem, Coupling Fitting/Connector, 1-1/2 in Nominal, Clamp End x Hose Shank End Style, 316 Stainless Steel, 1-31/32 x 1-1/2 in dia x 3-1/16 in L Dimensions

Features

- For food, dairy and pharmaceutical applications where increased flow capacity is important, sanitary stainless steel crimp
