# Dixon® BU9 Boss™ 2-Bolt Clamp, 3/4 in ID x 1-10/64 to 1-20/64 in OD, 2-31/32 in L, 2-9/16 in W, 9/16 in Hex Bolt, 21 ft-lb

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** HOS23150
**MPN:** BU9
**Price:** $12.65 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-bu9

## Features

- Recommended for steam service up to 450°F
- Replacement nuts and bolts are available
- Two gripping fingers and two clamps sections
- The bolts used in the boss interlocking clamps are not standard bolts
- They vary from standard bolts in their lengths, diameter, overall thread lengths and materials hardness
- These bolts can be retorqued, but it is not recommended to reuse the bolts or clamps, as they are designed for a single bend only
- Torque values for clamps are based on dry bolts
- The use of lubricant on bolts will adversely effect clamps performance
- Do not lubricate nuts and bolts
- Bolts in boss clamps are designed to bend as they are tightened and this allows the clamps to conform to the hose outside diameter
- Always tighten bolts to their specified torque values
- Periodic re-tightening of bolts is required due to "cold flow" phenomenon present in all rubber hoses
- Boss clamps are for single use only, once removed they are to be discarded
- Warning: this products contains a chemicals known to the State of California to caused birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connections with drinking water
- Wash hands after handling
- Global investment cast carbon steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Width (in) | 2.562 |
| Length (in) | 2.968 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Inside Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 1-10/64 to 1-20/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | BU9 |
| Maximum Operating Torque | 21 ft-lb |

## Description

Dixon® 2-bolt clamp, series: Boss™, 3/4 in inside dia, 1-10/64 to 1-20/64 in outside dia, 2-31/32 in length, 2-9/16 in width, 9/16 in hex bolt, 21 ft-lb, iron band, zinc plated.

Features

- Recommended for steam service up to 450°F

- Replacement nuts and bolts are available

- Two gripping fingers and two clamps sections

- The bolts used in the boss interlocking clamps are not standard bolts

- They vary from standard bolts in their lengths, diameter, overall thread lengths and materials hardness

- These bolts can be retorqued, but it is not recommended to reuse the bolts or clamps, as they are designed for a single bend only

- Torque values for clamps are based on dry bolts

- The use of lubricant on bolts will adversely effect clamps performance

- Do not lubricate nuts and bolts

- Bolts in boss clamps are designed to bend as they are tightened and this allows the clamps to conform to the hose outside diameter

- Always tighten bolts to their specified torque values

- Periodic re-tightening of bolts is required due to "cold flow" phenomenon present in all rubber hoses

- Boss clamps are for single use only, once removed they are to be discarded

- Warning: this products contains a chemicals known to the State of California to caused birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connections with drinking water

- Wash hands after handling

- Global investment cast carbon steel
