# Dixon® B28WA-R300P Sanitary Lateral, 3 in Nominal, Butt Welded End Style, 316L SS

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** B28WA-R300P-10639
**MPN:** B28WA-R300P
**Price:** $308.35 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-b28wa-r300p

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Finish | Polished |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Thickness | 0.065 in |
| Length (in) | 10.75 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 3A Compliant |
| Fitting/Connector Type | Lateral |
| Manufacturer Part Number | B28WA-R300P |

## Description

Dixon® Sanitary Lateral, series: B28WA, Fitting/Connector Type: Lateral, 3 in Nominal, Butt Welded, 0.065 in Thickness, 316L Stainless Steel, Polished, 10-3/4 in L, Domestic.
