# Dixon® 62299 Bulkhead Fitting, 3 in Nominal, FNPT End Style, 4-1/2 in Hole, Polypropylene

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 62299-10639
**MPN:** 62299
**Price:** $78.35 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-62299

## Features

- Glass reinforced polypropylene provides strength and chemical resistance
- EPDM gaskets are standard
- Does not contain a washer
- WARNING: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not used in connection with drinking water
- For use on most poly storage tanks and many steel and fiberglass tanks

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 6-25/32 in |
| Material | Polypropylene |
| Warnings | This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harmDo not use in connection with drinking waterWash hands after handling |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3 in |
| Hole Diameter | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Connector |
| Manufacturer Part Number | 62299 |

## Description

Dixon® Bulkhead Fitting, Connector Fitting/Connector, 3 in Nominal, FNPT End Style, 4-1/2 in Hole, 6-25/32 in Hex, Polypropylene

Features

- Glass reinforced polypropylene provides strength and chemical resistance

- EPDM gaskets are standard

- Does not contain a washer

- WARNING: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not used in connection with drinking water

- For use on most poly storage tanks and many steel and fiberglass tanks
