# Dixon® 60405 Bulkhead Fitting, 2 in Nominal, FNPT End Style, 3 in Hole, Polypropylene

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 60405-10639
**MPN:** 60405
**Price:** $14.66 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-60405

## Features

- Glass reinforced polypropylene provides strength and chemical resistance
- EPDM gaskets are standard
- WARNING: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not used in connection with drinking water
- For use on most poly storage tanks and many steel and fiberglass tanks

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 3-15/16 in |
| Material | Polypropylene |
| Warnings | This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harmDo not use in connection with drinking waterWash hands after handling |
| Length (in) | 2.125 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 2 in |
| Hole Diameter | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Connector |
| Manufacturer Part Number | 60405 |

## Description

Dixon® Bulkhead Fitting, Connector Fitting/Connector, 2 in Nominal, FNPT End Style, 3 in Hole, 3-15/16 in Hex, 2-1/8 in Length, Polypropylene.

Features

- Glass reinforced polypropylene provides strength and chemical resistance

- EPDM gaskets are standard

- WARNING: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not used in connection with drinking water

- For use on most poly storage tanks and many steel and fiberglass tanks
