# Dixon® 5921212K Hose Coupling with Hex Nut, 3/4-11-1/2 x 3/4 in Nominal, Garden Hose Thread x Hose Barb End Style, Brass, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 5921212K-10639
**MPN:** 5921212K
**Price:** $11 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-5921212k

## Features

- 4 barbs
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 1-3/16 in |
| Includes | 5911212W Washer |
| Material | Brass |
| Warranty | Limited |
| Length (in) | 3.468 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/4 in - 11-1/2 x 3/4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Manufacturer Part Number | 5921212K |

## Description

Dixon® Hose Coupling, Coupling Fitting/Connector, 3/4-11-1/2 x 3/4 in Nominal, Garden Hose Thread x Hose Barb End Style, 1-3/16 in Hex, Brass, 3-15/32 in L Dimensions, Domestic

Features

- 4 barbs

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
