# Dixon® 16AMP-G1200 Solid End Cap, 12 in, Clamp, 304 Stainless Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 16AMP-G1200-10639
**MPN:** 16AMP-G1200
**Price:** $349.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-16amp-g1200

## Features

- Specify if you are using a piping system or a tubing system when ordering

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 12-3/4 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.4375 in |
| Height (in) | 12.75 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 12 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 3-A Sanitary Standards for Sanitary FittingsNo. 63-03 (Authorization No. 621) |
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Manufacturer Part Number | 16AMP-G1200 |

## Description

Dixon® Solid End Cap, Fitting/Connector Type: Cap, 12 in Nominal Size, Clamp, 7/16 in Thickness, 304 Stainless Steel, 12-3/4 in dia, Domestic

Features

- Specify if you are using a piping system or a tubing system when ordering
