# Dixon® 16AI-15I400 Solid End Cap, 4 in, Female I-Line, 304 Stainless Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 16AI-15I400-10639
**MPN:** 16AI-15I400
**Price:** $79.77 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-16ai-15i400

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 4-67/77 in |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.75 in |
| Height (in) | 4.87 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 3-A Sanitary Standards for Sanitary FittingsNo. 63-03 (Authorization No. 621) |
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Manufacturer Part Number | 16AI-15I400 |

## Description

Dixon® Solid End Cap, Fitting/Connector Type: Cap, 4 in Nominal Size, Female I-Line, 3/4 in Thickness, 304 Stainless Steel, 4.87 in dia, Domestic
