# Dixon® 1-HR1004A Adjustable Hose Bumper Stop, For Use with 5000 Series Hose Reel, 1/4 in ID x 0.438 to 5/8 in OD Hose

**Brand:** [DIXON](https://maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 1-HR1004A-10639
**MPN:** 1-HR1004A
**Price:** $32.68 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dixon-1-hr1004a

## Features

- Adjustable hose Bumper Stops are not included on hose reels ordered without hose
- Warning: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109700042 |
| Type | Adjustable |
| Brands | DIXON |
| Diameter | 3 in |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 1.25 in |
| Height (in) | 3 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | 5000 Series Hose Reel |
| Manufacturer Part Number | 1-HR1004A |

## Description

Dixon® Hose Bumper Stop, Adjustable, For Use with: 5000 Series Hose Reel, 1/4 in ID x 0.438 to 5/8 in OD Hose, 3 in dia x 1-1/4 in T

Features

- Adjustable hose Bumper Stops are not included on hose reels ordered without hose

- Warning: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
