# DeWALT® Guaranteed Tough® DW5204 Premium Percussion Hammer Drill Bit Set, 3/16 in Min Drill Bit, 3/8 in Max Drill Bit, 4 pc

**Brand:** [DEWALT](https://maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW5204-10254
**MPN:** DW5204
**Price:** $12.22 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dewalt-dw5204

## Features

- Power through masonry, concrete, rock, and more with DeWALT® hammer drill bits
- Rock carbide tips that maximize surface contact for extended bit life and a four flute design that cleans debris while you work
- Three flats on the shank eliminate bit slippage
- Two cutter carbide tip maximizes carbide surface contact for longer bit life
- Four flute design cleans debris out for fast, efficient drilling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028874052048 |
| Type | Premium Percussion |
| Brands | DEWALT |
| Finish | Bright |
| Includes | 3/16 x 3 in, 1/4 x 4 in, 5/16 x 6 in and 3/8 x 6 in Masonry Drill Bits |
| Material | Carbide Tip |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 5/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Suitable For Use With | Electric or Cordless Hammer Drill |
| Maximum Drill Bit Size | 3/8 in |
| Minimum Drill Bit Size | 3/16 in |
| Manufacturer Part Number | DW5204 |

## Description

DeWALT® Guaranteed Tough® Hammer Drill Bit Set, Premium Percussion, Imperial, 3/16 in Minimum Drill Bit Size, 3/8 in Maximum Drill Bit Size, 4 pc, Specifications: Round with Flats Shank, For Use with: All Brands Electric and Cordless Hammer Drills Including DeWALT®, Bosch and Hilti®, Carbide Tip, Bright.

Features

- Power through masonry, concrete, rock, and more with DeWALT® hammer drill bits

- Rock carbide tips that maximize surface contact for extended bit life and a four flute design that cleans debris while you work

- Three flats on the shank eliminate bit slippage

- Two cutter carbide tip maximizes carbide surface contact for longer bit life

- Four flute design cleans debris out for fast, efficient drilling
