# DeWALT® DCST970X1S Cordless String Trimmer, 15 in W Cutting, 52 in L Straight Shaft, 0.08 in, 0.095 in dia Line, Bump Feed Line Advance

**Brand:** [DEWALT](https://maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCST970X1S-10254
**MPN:** DCST970X1S
**Price:** $319 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dewalt-dcst970x1s

## Features

- Gear drive design powers through tough overgrowth
- 15 in cutting swath with 0.08 in line (also accepts 0.095 in)
- Lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your arms
- Bump feed head comes with 1-quick load spool of 0.08 in dual line installed
- High efficiency brushless motor helps extend run time and motor life
- Variable speed trigger with high/low speed control gives you added power or extended runtime
- Designed to withstand everyday heavy duty usage

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911636353 |
| Type | Cordless |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 60V DC |
| Includes | DCST970 String Trimmer, FLEXVOLT® 20V/60V MAX* 3 Ah Li-Ion Battery, Charger, Auxiliary Handle and 0.08 in Pre-Wound in the Spool |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 10.47 |
| Handle Type | Ergonomic |
| Height (in) | 38.98 |
| Length (in) | 12.5 |
| Battery Type | 60V Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Shaft Length | 52 in |
| Cutting Width | 15 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCST970X1S |

## Description

The DeWALT® 60V MAX* string trimmer is designed to power through tough overgrowth and withstand everyday heavy duty usage. It features a high efficiency Brushless motor that maximizes runtime and motor life and its lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your arms. This kit includes a FlexVolt® 20V/60V MAX* battery that powers 60V MAX* tools or it can be backwards compatible to work with 20V MAX* tools.

Features

- Gear drive design powers through tough overgrowth

- 15 in cutting swath with 0.08 in line (also accepts 0.095 in)

- Lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your arms

- Bump feed head comes with 1-quick load spool of 0.08 in dual line installed

- High efficiency brushless motor helps extend run time and motor life

- Variable speed trigger with high/low speed control gives you added power or extended runtime

- Designed to withstand everyday heavy duty usage
