# DeWALT® 60V MAX* FlexVolt™ DCST970B Cordless String Trimmer, 15 in W Cutting, 45 in L Straight Shaft, 0.08 in dia Line, Bump Feed Line Advance

**Brand:** [DEWALT](https://maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCST970B-10254
**MPN:** DCST970B
**Price:** $229 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dewalt-dcst970b

## Features

- Gear drive design powers through tough overgrowth
- High efficiency brushless motor maximizes run time and motor life
- 15 in cutting swath with 0.08 in line (also accepts 0.095 in)
- Variable speed trigger with high/low speed control for added power or extended run time
- Lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your arms
- Designed to withstand everyday Heavy-duty usage
- 2/2.5/4/5/7.5A amperage rating
- 2.5 hr charging time
- Run time: 46 min

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911481410 |
| Type | Cordless |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 60V DC |
| Includes | DCST970 String Trimmer, Auxiliary Handle, DeWALT® 0.08 in Line Pre-Wound onto the Spool |
| Handle Type | Auxiliary |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Shaft Length | 45 in |
| Cutting Width | 15 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | DCST970B |

## Description

The DeWALT® 60V MAX* string trimmer is designed to power through tough overgrowth and withstand everyday heavy duty usage. It features a high efficiency Brushless motor that maximizes runtime and motor life and its lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your maximum.

Features

- Gear drive design powers through tough overgrowth

- High efficiency brushless motor maximizes run time and motor life

- 15 in cutting swath with 0.08 in line (also accepts 0.095 in)

- Variable speed trigger with high/low speed control for added power or extended run time

- Lightweight and ergonomic design maximizes control and minimizes stress on your arms

- Designed to withstand everyday Heavy-duty usage

- 2/2.5/4/5/7.5A amperage rating

- 2.5 hr charging time

- Run time: 46 min
