# DeWALT® DCST925B Cordless String Trimmer, 13 in W Cutting, 38 in L Straight Shaft, 0.08 in dia Line, Bump Feed Line Advance

**Brand:** [DEWALT](https://maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DCST925B-10254
**MPN:** DCST925B
**Price:** $129 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/dewalt-dcst925b

## Features

- 13 in cutting swath with 0.08 in line
- Variable speed trigger with high/low speed control gives you added power or extended runtime
- Gear drive transmission design that powers through overgrowth
- Lightweight and ergonomic with a balanced design to help you move freely
- Part of the 20V MAX* system of tools

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911682701 |
| Type | Cordless |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 20V DC |
| Includes | DCST925 String Trimmer and 0.08 in Line Pre-Wound in Spool |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 7.36 |
| Height (in) | 35.18 |
| Length (in) | 8.34 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Shaft Length | 38 in |
| Cutting Width | 13 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCST925B |

## Description

The 20V MAX* cordless string trimmer features a gear drive transmission design to amplify torque when powering through overgrowth. Our cordless string trimmer provides a 13 in. Swath with a 0.080 in line. The variable speed trigger offers control, performance and runtime management with the high/low speed control switch. This cordless string trimmer is part of the 20V MAX* battery system, so it uses the same batteries and chargers as your 20V MAX* cordless power tools and equipment.

Features

- 13 in cutting swath with 0.08 in line

- Variable speed trigger with high/low speed control gives you added power or extended runtime

- Gear drive transmission design that powers through overgrowth

- Lightweight and ergonomic with a balanced design to help you move freely

- Part of the 20V MAX* system of tools
