# Crosby® 1090401 S-405 Lifting Eye, 1 in, 2-1/2 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT12150
**MPN:** 1090401
**Price:** $59.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1090401

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547904014 |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-405 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 8.16 |
| Thread Size | 1 in |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 2-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 12,500 |
| Eye Inside Diameter (in) | 2-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 1090401 |
| Eye Outside Diameter (in) | 4-1/2 |

## Description

Crosby® Lifting Eye, series: S-405, Imperial, 1 in Thread, 2-1/2 in Shank Length, Forged Steel, 2-1/2 in ID Eye, 4-1/2 in OD Eye, UNC Thread, 8.16 in OAL, 12500 lb Working Load.
