# Crosby® 1090349 S-405 Lifting Eye, 5/8 in, 1-3/4 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT12135
**MPN:** 1090349
**Price:** $23.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1090349

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547903499 |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-405 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 5.55 |
| Thread Size | 5/8 in |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 1-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 5,200 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 1090349 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3 |

## Description

Crosby® Lifting Eye, series: S-405, Imperial, 5/8 in Thread, 1-3/4 in Shank Length, Forged Steel, 1-3/4 in ID Eye, 3 in OD Eye, UNC Thread, 5.55 in OAL, 5200 lb Working Load.
