# Crosby® 1090287 S-405 Lifting Eye, 5/16 in, 0.94 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT12120
**MPN:** 1090287
**Price:** $10.82 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1090287

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547902874 |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-405 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 3 |
| Thread Size | 5/16 in |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 47/50 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 1,250 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 1090287 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1.62 |

## Description

Crosby® Lifting Eye, series: S-405, Imperial, 5/16 in Thread, 0.94 in Shank Length, Forged Steel, 1 in ID Eye, 1.62 in OD Eye, UNC Thread, 3 in OAL, 1250 lb Working Load.
