# Crosby® 1065056 Swivel Hoist Ring, SS-125, 4000 lb Load, 180° Pivot, 360° Swivel, 0.94 in Bail, 7/8-9 UNC Thread

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** 1065056
**MPN:** 1065056
**Price:** $1,536 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1065056

## Features

- All components are 316 stainless steel, except bolt retainers, which are made from 15-7 PH (UNS 15700) magnetic stainless steel
- Rated at 100% at 90° angle
- Each product has at product identification code (PIC) for material traceability, along with the working load limit and the name Crosby® or "CG" stamped into it
- Individually proof tested to 2X the working load limit with certification
- Fatigue rated to 20000 cycles at 1-1/2X the working load limit
- Washer is color coded for easy identification, red for UNC thread
- Bolt specification is 316 stainless steel socket head cap screw

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547650560 |
| Brands | CROSBY |
| Series | SS-125 |
| Bolt Size | 7/8 in - 9 x 2.75 in |
| Width (in) | 5.14 |
| Thread Size | 7/8 in - 9 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shackle Size | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F 837MASTM F 837 Group 1 |
| Working Load Limit (lb) | 4,000 |
| Manufacturer Part Number | 1065056 |

## Description

Crosby® Swivel Hoist Ring, series: SS-125, 4000 lb, 180° Pivot Angle, 360° Swivel, 0.94 in Bail dia, 7/8-9 UNC, 80 ft-lb Installation Torque, 5.14 in W.

Features

- All components are 316 stainless steel, except bolt retainers, which are made from 15-7 PH (UNS 15700) magnetic stainless steel

- Rated at 100% at 90° angle

- Each product has at product identification code (PIC) for material traceability, along with the working load limit and the name Crosby® or "CG" stamped into it

- Individually proof tested to 2X the working load limit with certification

- Fatigue rated to 20000 cycles at 1-1/2X the working load limit

- Washer is color coded for easy identification, red for UNC thread

- Bolt specification is 316 stainless steel socket head cap screw
