# Crosby® 1046102 S-276 Shoulder Rivet Eye Bolt, 1-1/2 in, 15 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT00180
**MPN:** 1046102
**Price:** $274 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1046102

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547461029 |
| Type | Shoulder Rivet |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-276 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 20.75 |
| Thread Size | 1-1/2 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 15 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Eye Inside Diameter (in) | 3 in |
| Manufacturer Part Number | 1046102 |
| Eye Outside Diameter (in) | 5-1/2 |

## Description

Crosby® Eye Bolt, Shoulder Rivet, series: S-276, Imperial, 1-1/2 in Thread, 15 in Shank Length, Forged Steel, 3 in ID Eye, 5-1/2 in OD Eye, 20-3/4 in OAL.
