# Crosby® 1046068 S-276 Shoulder Rivet Eye Bolt, 1-1/4 in, 8 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT00175
**MPN:** 1046068
**Price:** $175.30 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1046068

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547460688 |
| Type | Shoulder Rivet |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-276 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 12.72 |
| Thread Size | 1-1/4 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Eye Inside Diameter (in) | 2-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 1046068 |
| Eye Outside Diameter (in) | 4-1/2 |

## Description

Crosby® Eye Bolt, Shoulder Rivet, series: S-276, Imperial, 1-1/4 in Thread, 8 in Shank Length, Forged Steel, 2-1/2 in ID Eye, 4-1/2 in OD Eye, 12.72 in OAL.
