# Crosby® 1046040 S-276 Shoulder Rivet Eye Bolt, Imperial, 1 in, 9 in, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** 1046040
**MPN:** 1046040
**Price:** $89.10 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1046040

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547460404 |
| Type | Shoulder Rivet |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-276 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 12.97 |
| Thread Size | 1 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Eye Inside Diameter (in) | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 1046040 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-3/4 in |

## Description

Crosby® Eye Bolt, Shoulder Rivet, series: S-276, Measurement System: Imperial, 1 in, 9 in Shank Length, Forged Steel, 2 in Inside Eye dia, 3-3/4 in Outside Eye dia, 12.97 in Overall Length.
