# Crosby® 1045988 S-276 Shoulder Rivet Eye Bolt, 7/8 in, 5 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT00135
**MPN:** 1045988
**Price:** $70.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1045988

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547459880 |
| Type | Shoulder Rivet |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-276 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 8.46 |
| Thread Size | 7/8 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 1045988 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-1/4 |

## Description

Crosby® Eye Bolt, Shoulder Rivet, series: S-276, Imperial, 7/8 in Thread, 5 in Shank Length, Forged Steel, 1-3/4 in ID Eye, 3-1/4 in OD Eye, 8.46 in OAL.
