# Crosby® 1045942 S-276 Shoulder Rivet Eye Bolt, 3/4 in, 4-1/2 in L Shank, Forged Steel

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT00140
**MPN:** 1045942
**Price:** $35.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1045942

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547459422 |
| Type | Shoulder Rivet |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-276 |
| Material | Forged Steel |
| Length (in) | 7.44 |
| Thread Size | 3/4 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shank Length | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 1045942 |
| Eye Outside Diameter (in) | 2-3/4 |

## Description

Crosby® Eye Bolt, Shoulder Rivet, series: S-276, Imperial, 3/4 in Thread, 4-1/2 in Shank Length, Forged Steel, 1-1/2 in ID Eye, 2-3/4 in OD Eye, 7.44 in OAL.
