# Crosby® 1018778 S-209 Theatrical Shackle, 4.75 ton WLL, 3/4 in Nominal Size, 7/8 in Screw Pin, Powder Coated Black

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT10696
**MPN:** 1018778
**Price:** $51.70 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1018778

## Features

- Working load limit permanently shown on every shackle
- Flat black baked on power coat finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547553786 |
| Type | Theatrical |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209T |
| Width (in) | 3.97 |
| Inner Width | 2 in |
| Length (in) | 4.97 |
| Inner Length | 2.81 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Opening Size | 1-1/4 in |
| Pin Diameter | 7/8 in |
| Shackle Size | 3/4 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.81 |
| Manufacturer Part Number | 1018778 |
| Working Load Limit (ton) | 4.75 |

## Description

Crosby® theatrical shackle, series: S-209T, 4.75 ton working load limit, 3/4 in size, 7/8 in pin dia, screw pin, 2.81 in inner length, 2 in inner width, 1-1/4 in opening, 1.81 in eye outer, 4.97 in overall length, 3.97 in overall width, alloy pin, powder coated.

Features

- Working load limit permanently shown on every shackle

- Flat black baked on power coat finish
