# Crosby® 1018384 S-209 Screw Pin Anchor Shackle, 0.5 ton WLL, 1/4 in Nominal Size, 1/4 in Screw Pin, Self-Colored

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT10635
**MPN:** 1018384
**Price:** $11.06 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1018384

## Features

- Forged quenched and tempered with alloy pins
- Working load limit and grade 6 in permanently shown on every shackle
- Shackles can be furnished proof tested with certificates to designated standards, such as ABS, DNV, Lloyds or other certification
- Approved for use at -40 to 204°C
- Capacities 1/3 thru 55 metric tons, grade 6
- The tests are conducted by Crosby® and 3.1 test certification is available upon request
- +/-0.13 in L tolerance
- +/-0.06 in W tolerance
- Fatigue rated
- Load rated

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 696755714301 |
| Type | Self-Colored |
| Brands | CROSBY |
| Series | S-209 |
| Width (in) | 1.28 |
| Length (in) | 1.84 |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Pin Diameter | 1/4 in |
| Shackle Size | 1/4 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 1018384 |
| Working Load Limit (ton) | 0.5 |

## Description

Crosby® anchor shackle, series: S-209, 0.5 ton working load limit, 1/4 in size, 1/4 in pin dia, screw pin, 1.84 in overall length, 1.28 in overall width, carbon steel body, self-colored.

Features

- Forged quenched and tempered with alloy pins

- Working load limit and grade 6 in permanently shown on every shackle

- Shackles can be furnished proof tested with certificates to designated standards, such as ABS, DNV, Lloyds or other certification

- Approved for use at -40 to 204°C

- Capacities 1/3 thru 55 metric tons, grade 6

- The tests are conducted by Crosby® and 3.1 test certification is available upon request

- +/-0.13 in L tolerance

- +/-0.06 in W tolerance

- Fatigue rated

- Load rated
