# Crosby® 1016969 HR-125 Swivel Hoist Ring, 10000 lb Load, 180° Pivot, 360° Swivel, 0.94 in Bail, 1-8 UNC Thread

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** FIT13076
**MPN:** 1016969
**Price:** $758 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1016969

## Features

- Rated at 100% at 90° angle
- 100% Individually proof tested to 2-1/2X the working load limit with certification and statistically magnetic particle inspected
- Each product has at product identification code (PIC) for material traceability, along with the working load limit and the name Crosby® or "CG" stamped into it
- Importantly, these hoist rings meet other critical performance requirements including fatigue life, impact properties and material traceability
- Fatigue rated to 20000 cycles at 1-1/2X the working load limit
- Individually packaged along with proper application instructions and warning information
- Bolt is secured with E-clip, threads are grooved, this method allows for easy disassembly and assembly of hoist ring for thorough examination of all components
- Bolts are individually proof tested
- Top washer has the following features - the working load limit and recommended torque value are permanently stamped into each washer
- Washer is color coded for easy identification, red for UNC thread
- All threads listed are UNC

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547169697 |
| Brands | CROSBY |
| Series | HR-125 |
| Bolt Size | 1 in - 8 x 4 in |
| Width (in) | 4.87 |
| Thread Size | 1 in - 8 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Shackle Size | 3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.26 |
| Working Load Limit (lb) | 10,000 |
| Manufacturer Part Number | 1016969 |

## Description

Crosby® Swivel Hoist Ring, series: HR-125, 10000 lb, 180° Pivot Angle, 360° Swivel, 0.94 in Bail dia, 1-8 UNC, 230 ft-lb Installation Torque, 4.87 in W.

Features

- Rated at 100% at 90° angle

- 100% Individually proof tested to 2-1/2X the working load limit with certification and statistically magnetic particle inspected

- Each product has at product identification code (PIC) for material traceability, along with the working load limit and the name Crosby® or "CG" stamped into it

- Importantly, these hoist rings meet other critical performance requirements including fatigue life, impact properties and material traceability

- Fatigue rated to 20000 cycles at 1-1/2X the working load limit

- Individually packaged along with proper application instructions and warning information

- Bolt is secured with E-clip, threads are grooved, this method allows for easy disassembly and assembly of hoist ring for thorough examination of all components

- Bolts are individually proof tested

- Top washer has the following features - the working load limit and recommended torque value are permanently stamped into each washer

- Washer is color coded for easy identification, red for UNC thread

- All threads listed are UNC
