# Crosby® 1016547 Angular Contact Bearing Swivel, Eye/Hook, Series: AS-6, 8.5 ton Load, 3/4 in Trade, Forged Alloy Steel, 3 in Eye

**Brand:** [CROSBY](https://maxsupplyco.com/brands/CROSBY)
**SKU:** 1016547
**MPN:** 1016547
**Price:** $2,023.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/crosby-1016547

## Features

- Individually proof tested to 2 times the working load limit with certification
- Design factor of 5 to 1
- Entire swivel is zinc plated to resist corrosion
- Angular contact bearings maximize efficiency, reliability and service life of swivel and extend the life of the wire rope
- Designed for high rotation speed - lower torque required to initiate rotation
- Hook models utilize genuine Crosby® hooks which are forged alloy steel and contain patented Quic-Check® markings
- Each swivel 8.5 ton and larger, is furnished with a pressure lubrication fitting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662547165477 |
| Type | Eye/Hook |
| Brands | CROSBY |
| Finish | Zinc Plated |
| Series | AS-6 |
| Material | Forged Alloy Steel |
| Trade Size | 3/4 in |
| Manufacturer | Crosby Group |
| Eye Width (in) | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CE Certified |
| Eye Inside Diameter (in) | 1.4 in |
| Manufacturer Part Number | 1016547 |

## Description

Crosby® Angular Contact Bearing Swivel, Eye/Hook, series: AS-6, 8.5 ton, 3/4 in, Forged Alloy Steel, Zinc Plated, 3 in Eye Width, 1.4 in Eye ID.

Features

- Individually proof tested to 2 times the working load limit with certification

- Design factor of 5 to 1

- Entire swivel is zinc plated to resist corrosion

- Angular contact bearings maximize efficiency, reliability and service life of swivel and extend the life of the wire rope

- Designed for high rotation speed - lower torque required to initiate rotation

- Hook models utilize genuine Crosby® hooks which are forged alloy steel and contain patented Quic-Check® markings

- Each swivel 8.5 ton and larger, is furnished with a pressure lubrication fitting
