# Core Cut® 53730 Heavy Duty Orange MAXX High Speed Diamond Blade, 12 in dia Blade, 0.11 in W x 1/4 in D Cutting, Universal Arbor/Shank

**Brand:** [DIAMOND PRODUCTS](https://maxsupplyco.com/brands/DIAMOND%20PRODUCTS)
**SKU:** DIA21150
**MPN:** 53730
**Price:** $280.26 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/core-cut-53730

## Features

- Very high quality diamond and longer cutting life
- Heat isolation slots in segment for better cooling and faster cut
- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 603461537308 |
| Type | High Speed |
| Brands | DIAMOND PRODUCTS |
| Manufacturer | Tyrolit |
| Cutting Depth | 1/4 in |
| Cutting Width | 0.11 in |
| Blade Diameter | 12 in |
| Arbor/Shank Size | Universal |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 53730 |

## Description

Core Cut® Diamond Blade, High Speed, series: Heavy Duty Orange MAXX, 12 in Blade dia, Universal, 0.11 in Cutting Width, 1/4 in Cutting Depth, 0.35 in Segment Height, H8H Bond, Applicable Materials: Masonry.

Features

- Very high quality diamond and longer cutting life

- Heat isolation slots in segment for better cooling and faster cut

- For use on high speed, masonry and low horsepower walk-behind saws
