# CM® MC650P Carbon Screw Pin Anchor Shackle, 2 ton WLL, 1/2 in Size dia, 0.63 in Pin dia, Orange Powder Coated

**Brand:** [CM](https://maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** MC650P-10449
**MPN:** MC650P
**Price:** $22.74 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/columbus-mckinnon-shackle-anchor-sp-1-2-mc650p

## Features

- Manufactured from technically advanced domestic (USA) micro alloy steel with optimal hardness for strength and ductility
- Shackles show major deformation before failure
- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body
- All Shackles have alloy quenched and tempered pins
- Shackles meet dimensional requirements and exceed performance requirements of RR-C-271
- Special testing and certification is available if requested at the time of the order
- Note: Screw pin and bolt/nut/cotter shackles have a 6:1 design factor. Round pin shackles have a 5:1 design factor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | CM |
| Inner Width | 1.38 in |
| Inner Length | 1.94 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 0.84 in |
| Pin Diameter | 0.63 in |
| Shackle Size | 1/2 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RR-C-271ASTM A153ASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 1.34 |
| Manufacturer Part Number | MC650P |
| Working Load Limit (ton) | 2 |

## Description

CM® industrial/government-rated carbon shackle are designed with a 6:1 design factor. Anchor shackle can be side loaded or used for multiple connections.

Features

- Manufactured from technically advanced domestic (USA) micro alloy steel with optimal hardness for strength and ductility

- Shackles show major deformation before failure

- Working load limit and traceability codes shown as permanent markings on body

- All Shackles have alloy quenched and tempered pins

- Shackles meet dimensional requirements and exceed performance requirements of RR-C-271

- Special testing and certification is available if requested at the time of the order

- Note: Screw pin and bolt/nut/cotter shackles have a 6:1 design factor. Round pin shackles have a 5:1 design factor
