# CM® M706H Carbon Web Sling Shackle, 23,500 lb WLL, 1-1/8 in Size dia, Galvanized

**Brand:** [CM](https://maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30805
**MPN:** M706H
**Price:** $123.93 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/cm-m706h

## Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware
- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width
- Hot dip galvanized finish
- Zinc plated linchpin comes standard. cotter or hairpin available on special order
- 1/32 in tolerance unless otherwise indicated
- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit
- 4:1 design factor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927406159 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 4-3/4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 6 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Shackle Size | 1-1/8 in |
| Design Factor | 4:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 2.63 |
| Working Load Limit (lb) | 23,500 |
| Manufacturer Part Number | M706H |

## Description

CM® web sling shackle, 23,500 lb, 1-1/8 in, 1-1/4 in diameter bolt/nut/cotter pin, 4-3/4 in inner length, 6 in opening, 2.63 in eye outer size, carbon steel body, alloy steel pin.

Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware

- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width

- Hot dip galvanized finish

- Zinc plated linchpin comes standard. cotter or hairpin available on special order

- 1/32 in tolerance unless otherwise indicated

- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit

- 4:1 design factor
