# CM® M706A Web Sling Shackle with Bolt Nut and Cotter, 22,500 lb WLL, 1-1/8 in Size dia, Galvanized, Alloy

**Brand:** [CM](https://maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30773
**MPN:** M706A
**Price:** $123.18 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/cm-m706a

## Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware
- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width
- Utilize a bolt and nut with linchpin to secure the assembly in place
- Marked with working load limit (working load limit) and size
- All shackles are galvanized for longer life
- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit
- 6:1 design factor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927453733 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 4-3/4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 6 in |
| Pin Diameter | 1.13 in |
| Shackle Size | 1-1/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 2.63 |
| Working Load Limit (lb) | 22,500 |
| Manufacturer Part Number | M706A |

## Description

CM® web sling shackle, 22,500 lb, 1-1/8 in, 1.13 in diameter bolt/nut/cotter pin, 4-3/4 in inner length, 6 in opening, 2.63 in eye outer size, alloy steel body, alloy steel pin.

Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware

- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width

- Utilize a bolt and nut with linchpin to secure the assembly in place

- Marked with working load limit (working load limit) and size

- All shackles are galvanized for longer life

- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit

- 6:1 design factor
