# CM® M702 Carbon Web Sling Shackle, 8,000 lb WLL, 5/8 in Size dia, Galvanized

**Brand:** [CM](https://maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** FIT30780
**MPN:** M702
**Price:** $48.56 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/cm-m702

## Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware
- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width
- Hot dip galvanized finish
- Zinc plated linchpin comes standard. cotter or hairpin available on special order
- 1/32 in tolerance unless otherwise indicated
- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit
- 4:1 design factor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927406005 |
| Brands | CM |
| Inner Length | 2-1/4 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Opening Size | 2 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Shackle Size | 5/8 in |
| Design Factor | 4:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Eye Outer Size (in) | 1.63 |
| Working Load Limit (lb) | 8,000 |
| Manufacturer Part Number | M702 |

## Description

CM® web sling shackle, 8,000 lb, 5/8 in, 3/4 in diameter bolt/nut/cotter pin, 2-1/4 in inner length, 2 in opening, 1.63 in eye outer size, carbon steel body, alloy steel pin.

Features

- Web sling shackles are designed to connect synthetic web and round slings to eye bolts and other lifting hardware

- Web sling shackles can be used on web slings from 3 - 6 in in width

- Hot dip galvanized finish

- Zinc plated linchpin comes standard. cotter or hairpin available on special order

- 1/32 in tolerance unless otherwise indicated

- Do not point load, the load should be evenly distributed over the entire pin to achieve full working load limit

- 4:1 design factor
