# CM® ShopStar® 2001 Double Reeving Electric Chain Hoist, 600 lb Load, 6-1/2 ft Chain/Rope, 10 ft H Lifting, 1/6 hp Power Rating, 115 VAC

**Brand:** [CM](https://maxsupplyco.com/brands/CM)
**SKU:** HOI10304
**MPN:** 2001
**Price:** $2,582.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/cm-2001

## Features

- H4 duty cycle (300 motor starts/hr)
- Easy installation and maintenance
- Standard protector overload device
- 10-pocket oblique lay lift wheel provides longer chain wear
- Epoxy powder coat finish
- 6-1/2 ft power cord with molded 3-prong plug on 115 V units
- NEMA 4 industrial rated control station
- Gear train is lifetime lubricated with non-oxidizing grease
- Alloy load chain
- Thermally protected hoist duty motor
- Dual braking system DC plus regenerative
- Rugged cast aluminum alloy hoist frame
- 5:1 design factor
- Small, compact design for commercial and industrial applications
- Rigid hook suspension prevents tangling of power cord
- Hardened forged steel latch style lower hook rotates 360°
- Totally enclosed non-ventilated hoist frame protects motor from environmental contamination
- True vertical lift
- Precision bearings used throughout hoist
- Commercial, rugged industrial, workstations and production lines applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 043927620012 |
| Type | Double Reeving |
| Color | Orange |
| Brands | CM |
| Voltage | 115V AC |
| Width (in) | 5.9375 |
| Height (in) | 4.0625 |
| Length (in) | 9.8437 |
| Hook Opening | 7/8 in |
| Manufacturer | Columbus McKinnon Corporation |
| Load Capacity | 600 lb |
| Lifting Height | 10 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | cUL ListedASME B30.16 |
| Manufacturer Part Number | 2001 |

## Description

CM® Shopstar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, 600 lb, 6-1/2 ft, 10 ft Lifting Height, 8 FPM Lift Speed, 11-15/16 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/NEMA 4 Control Station Control, Dual Dc/Regenerative Brake, 1/6 hp, 115 VAC, Orange, 9-27/32 in L x 5-15/16 in W x 4-1/16 in D. The CM® Shopstar® Electric Chain Hoist is Built For Rugged Industrial and Commercial Use. This Durable Hoist Features High H4 Duty Cycles and a Compact Design Ideal For Use at Workstations and Production Lines. Standard Overload Device Protects The Hoist, Operator and Surrounding Structure From Damaging Overloads.

Features

- H4 duty cycle (300 motor starts/hr)

- Easy installation and maintenance

- Standard protector overload device

- 10-pocket oblique lay lift wheel provides longer chain wear

- Epoxy powder coat finish

- 6-1/2 ft power cord with molded 3-prong plug on 115 V units

- NEMA 4 industrial rated control station

- Gear train is lifetime lubricated with non-oxidizing grease

- Alloy load chain

- Thermally protected hoist duty motor

- Dual braking system DC plus regenerative

- Rugged cast aluminum alloy hoist frame

- 5:1 design factor

- Small, compact design for commercial and industrial applications

- Rigid hook suspension prevents tangling of power cord

- Hardened forged steel latch style lower hook rotates 360°

- Totally enclosed non-ventilated hoist frame protects motor from environmental contamination

- True vertical lift

- Precision bearings used throughout hoist

- Commercial, rugged industrial, workstations and production lines applications
