# Chicago Hardware 20325 8 Screw Pin Anchor Chain, Class 2, 1.5 ton WLL, 7/16 in Size dia, 1/2 in Pin dia, Hot Dipped Galvanized

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT71027
**MPN:** 20325 8
**Price:** $8.41 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-20325-8

## Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles
- All shackles and pins are heat treated
- Loads are based on a design factor of 6:1
- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
- +/-1/16 in L tolerance
- +/-1/8 in W tolerance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Class 2 |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Inner Width | 23/32 in |
| Inner Length | 1-1/2 in |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Opening Size | 23/32 in |
| Pin Diameter | 1/2 in |
| Shackle Size | 7/16 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RRC-271F Type IVA Grade AASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 1-1/8 |
| Manufacturer Part Number | 20325 8 |
| Working Load Limit (ton) | 1.5 |

## Description

Chicago Hardware screw pin chain shackle, class 2, 1.5 ton working load limit, 7/16 in size, 1/2 in diameter screw pin, 1-1/2 in inner length, 23/32 in inner width, 23/32 in opening, 1-1/8 in eye outer, drop forged carbon steel body, hot dipped galvanized.

Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles

- All shackles and pins are heat treated

- Loads are based on a design factor of 6:1

- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

- +/-1/16 in L tolerance

- +/-1/8 in W tolerance
