# Chicago Hardware 20045 5 Screw Pin Anchor Shackle, Class 2, 6.5 ton WLL, 7/8 in Size dia, 1 in Pin dia, Self-Colored

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT43425
**MPN:** 20045 5
**Price:** $33.33 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-20045-5

## Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles
- All shackles and pins are heat treated
- Loads are based on a design factor of 6:1
- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension
- +/-1/16 in L tolerance
- +/-1/4 in W tolerance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Class 2 |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Inner Width | 2-5/8 in |
| Inner Length | 3-1/4 in |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Opening Size | 1-7/16 in |
| Pin Diameter | 1 in |
| Shackle Size | 7/8 in |
| Design Factor | 6:1 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RRC-271F Type IVA Grade AASME B30.26 |
| Eye Outer Size (in) | 2-1/8 |
| Manufacturer Part Number | 20045 5 |
| Working Load Limit (ton) | 6.5 |

## Description

Chicago Hardware screw pin anchor shackle, class 2, 6.5 ton working load limit, 7/8 in size, 1 in diameter screw pin, 3-1/4 in inner length, 2-5/8 in inner width, 1-7/16 in opening, 2-1/8 in eye outer, drop forged carbon steel body, alloy steel pin, self-colored.

Features

- Size, working load limit and trademark are permanently marked on all shackles

- All shackles and pins are heat treated

- Loads are based on a design factor of 6:1

- When tested all shackles are pulled at a uniform rate of speed in a direct tension

- +/-1/16 in L tolerance

- +/-1/4 in W tolerance
