# Chicago Hardware 13008 0 Shoulder Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1-1/8-7, 2-3/4 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50210
**MPN:** 13008 0
**Price:** $40.24 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-13008-0

## Features

- NO 31 shoulder pattern
- 2500 lb working load limit for 45° pull angular lift

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441130080 |
| Type | Shoulder Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 7.5 |
| Thread Size | 1-1/8 in - 7 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 2-3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 12,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 2 in |
| Manufacturer Part Number | 13008 0 |
| Eye Outside Diameter (in) | 4 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Shoulder Pattern Threaded, Imperial, 1-1/8-7 Thread, 2-3/4 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 2 in ID Eye, 4 in OD Eye, UNC Thread, 7-1/2 in Overall Length, 12000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 31 shoulder pattern

- 2500 lb working load limit for 45° pull angular lift
