# Chicago Hardware 12988 6 Shoulder Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1-8, 2-1/2 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50190
**MPN:** 12988 6
**Price:** $25.16 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-12988-6

## Features

- NO 30 shoulder pattern
- 2250 lb working load limit for 45° pull angular lift

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Shoulder Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 7 |
| Thread Size | 1 in - 8 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 2-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 9,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-13/16 in |
| Manufacturer Part Number | 12988 6 |
| Eye Outside Diameter (in) | 3-9/16 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Shoulder Pattern Threaded, Imperial, 1-8 Thread, 2-1/2 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-13/16 in ID Eye, 3-9/16 in OD Eye, UNC Thread, 7 in Overall Length, 9000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 30 shoulder pattern

- 2250 lb working load limit for 45° pull angular lift
