# Chicago Hardware 12865 0 Shoulder Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 7/16-14, 1-3/8 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50070
**MPN:** 12865 0
**Price:** $6.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-12865-0

## Features

- NO 24 shoulder pattern
- 500 lb working load limit for 45° pull angular lift

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441128650 |
| Type | Shoulder Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 3.625 |
| Thread Size | 7/16 in - 14 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 2,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1-3/32 in |
| Manufacturer Part Number | 12865 0 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1-27/32 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Shoulder Pattern Threaded, Imperial, 7/16-14 Thread, 1-3/8 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1-3/32 in ID Eye, 1-27/32 in OD Eye, UNC Thread, 3-5/8 in Overall Length, 2000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 24 shoulder pattern

- 500 lb working load limit for 45° pull angular lift
