# Chicago Hardware 12845 2 Shoulder Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 3/8-16, 1-1/4 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50050
**MPN:** 12845 2
**Price:** $5.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-12845-2

## Features

- NO 23 shoulder pattern
- 350 lb working load limit for 45° pull angular lift

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441128452 |
| Type | Shoulder Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 3.25 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 1,400 |
| Eye Inside Diameter (in) | 1 in |
| Manufacturer Part Number | 12845 2 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1-21/32 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Shoulder Pattern Threaded, Imperial, 3/8-16 Thread, 1-1/4 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 1 in ID Eye, 1-21/32 in OD Eye, UNC Thread, 3-1/4 in Overall Length, 1400 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 23 shoulder pattern

- 350 lb working load limit for 45° pull angular lift
