# Chicago Hardware 12805 6 Shoulder Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1/4-20, 1 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50010
**MPN:** 12805 6
**Price:** $4.45 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-12805-6

## Features

- NO 21 shoulder pattern
- 125 lb working load limit for 45° pull angular lift

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441128056 |
| Type | Shoulder Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 2.375 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 500 |
| Eye Inside Diameter (in) | 3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 12805 6 |
| Eye Outside Diameter (in) | 1-1/4 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Shoulder Pattern Threaded, Imperial, 1/4-20 Thread, 1 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 3/4 in ID Eye, 1-1/4 in OD Eye, UNC Thread, 2-3/8 in Overall Length, 500 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 21 shoulder pattern

- 125 lb working load limit for 45° pull angular lift
