# Chicago Hardware 11851 4 Plain Pattern Threaded Machinery Eye Bolt, 1-1/2-6, 3-1/2 in L Shank, Heat Treated Drop Forged Steel

**Brand:** [CHICAGO HARDWARE](https://maxsupplyco.com/brands/CHICAGO%20HARDWARE)
**SKU:** FIT50240
**MPN:** 11851 4
**Price:** $83.42 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/chicago-hardware-11851-4

## Features

- NO 14 plain pattern
- 4900 lb working load limit for 45° angular pu

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098441118514 |
| Type | Plain Pattern Threaded |
| Brands | CHICAGO HARDWARE |
| Material | Heat Treated Drop Forged Steel |
| Shank Type | Standard |
| Length (in) | 8.6825 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 6 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Chicago Hardware & Fixture |
| Shank Length | 3-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Working Load Limit (lb) | 21,000 |
| Eye Inside Diameter (in) | 2-1/2 in |
| Manufacturer Part Number | 11851 4 |
| Eye Outside Diameter (in) | 5-3/16 |

## Description

Chicago Hardware Machinery Eye Bolt, Plain Pattern Threaded, Imperial, 1-1/2-6 Thread, 3-1/2 in Shank Length, Heat Treated Drop Forged Steel, 2-1/2 in ID Eye, 5-3/16 in OD Eye, UNC Thread, 8-11/16 in Overall Length, 21000 lb Working Load, Standard Shank.

Features

- NO 14 plain pattern

- 4900 lb working load limit for 45° angular pu
